ikona facebook ikona instagram

Czym jest kredyt pomostowy i kto może z niego skorzystać?

kredyt pomostowy

Firmy bardzo chętnie korzystają z różnego rodzaju dotacji unijnych oraz krajowych. Warto jednak wiedzieć, że proces ubiegania się o takie dofinansowanie jest bardzo czasochłonny. Przekazanie środków także nie następuje natychmiast. Kredyt pomostowy pokrywa bieżące wydatki związane z działalnością gospodarczą, kiedy firma oczekuje na środki z dotacji.

Czym jest kredyt pomostowy?

To finansowanie dostępne dla firm oferowane przez banki. Kredyt pomostowy jest krótkoterminowym produktem finansowym. Jego cel to wsparcie przedsiębiorstwa, kiedy oczekuje ono na przyznanie dotacji lub uzyskanie środków z innych źródeł finansowania. Warto wiedzieć, że niekiedy różnego rodzaju dofinansowania są przekazywane dopiero po ukończeniu projektu. Kredyt pomostowy pozwala sfinansować inwestycję wcześniej.

Często firmy opierają się na środkach z dotacji, które mają uzyskać. Nie mogą jednak pozwolić sobie, by oczekiwać nawet wiele miesięcy. Kredyt pomostowy zapewnia środki na działalność gospodarczą, kiedy firma oczekuje, by uzyskać finansowanie z dotacji. To bankowy produkt finansowy, który wymaga odpowiedniej zdolności i historii kredytowej. Mimo wszystko dostępne są też kredyty na start przedsiębiorstwa.

Na co można przeznaczyć kredyt pomostowy?

Środki uzyskane przez kredyt pomostowy można przeznaczyć wyłącznie na cele, które kwalifikują się do projektu unijnego lub krajowego, w którym przedsiębiorca wnioskuje o środki. Nie można więc dowolnie rozdysponować finansowania. Jest ono celowe i mocno restrykcyjne.

Warto wiedzieć, że niestety nie zawsze dofinansowanie pokrywa całą inwestycję. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest dodatkowy kredyt dla firm zwany inwestycyjnym. Dzięki niemu można opłacić pozostałą część inwestycji – mimo wszystko na mniej korzystnych warunkach niż produkty pomostowe.

Ile kosztuje kredyt pomostowy?

Tak jak inne produkty bankowe – ten również kosztuje. Kredyt pomostowy nie jest całkowicie darmowy. Dotacja unijna lub krajowa pokrywa wyłącznie część kapitałową. Całe odsetki przedsiębiorca musi pokryć z własnych środków. Należy więc wziąć pod uwagę:

  • oprocentowanie,
  • prowizję za udzielenie zobowiązania,
  • marże bankowe,
  • ubezpieczenie i zabezpieczenie.

Koszty kredytu pomostowego zależą również od wysokości pożyczanej kwoty, a także zdolności i historii kredytowej przedsiębiorstwa. Warto porównać jak najwięcej ofert, aby wybrać tę najkorzystniejszą.

Im większe ryzyko podejmuje bank, tym wyższe są koszty finansowania. W przypadku kredytu pomostowego największe znaczenie ma więc sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, wysokość zobowiązania oraz biznesplan.

Ile wynosi oprocentowanie kredytu pomostowego?

Oprocentowanie jest głównym kosztem w przypadku produktów bankowych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku kredytów pomostowych kredytodawcy oferują bardzo korzystne warunki. Wynika to przede wszystkim z pewności, że firma otrzyma finansowanie. Firma samodzielnie pokrywa wyłącznie odsetki zobowiązania.

Oprocentowanie kredytu pomostowego może być stałe lub zmienne. Wybór zależy przede wszystkim od potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. Banki elastycznie dopasowują tego rodzaju produkty finansowe do wymagań klientów. Dzieje się tak ze względu na niskie ryzyko, jakie podejmują. Standardowo oprocentowanie kredytów pomostowych będzie stosunkowo niewielkie.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt pomostowy?

Kredyty pomostowe nie są dostępne dla każdego przedsiębiorstwa. Konieczne jest spełnienie kilku warunków – są one podobne jak w przypadku innych produktów bankowych.

Pewną podstawą jest posiadanie dobrej zdolności i historii kredytowej. Wyjątkiem jest tutaj kredyt na start, który został przygotowany dla nowych działalności. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Wtedy nie mają historii czy zdolności kredytowej. Mimo wszystko banki chętnie przyznają kredyty pomostowe. Wymaga to jednak skrupulatnie przygotowanego biznesplanu.

Dokumentacja potwierdzająca cel inwestycji powinna być zgodna z wytycznymi banki, a także musi szczegółowo przedstawiać prognozy finansowe. Dzięki temu nawet powstające przedsiębiorstwo może otrzymać dotację.

Jak i gdzie złożyć wniosek o udzielenie kredytu pomostowego?

Jest to produkt bankowy, więc przedsiębiorca powinien skierować wniosek do wybranego banku. Warto jednak pamiętać, by porównać jak najwięcej ofert. Dzięki temu wybierzemy najkorzystniejszy kredyt pomostowy – ograniczymy koszty, które musi ponieść firma w ramach odsetek.

Jak złożyć wniosek o udzielenie kredytu pomostowego? Opcje są dwie:

  • online – najprostsza i najszybsza forma. Dokumenty załączamy jako skany,
  • osobiście – należy udać się z zestawem dokumentów do oddziału banku.

Wniosek o kredyt pomostowy składamy przed złożeniem wniosku o dotację lub zaraz po tym. Każdy bank udostępnia odpowiedni szablon do wypełnienia, a także spis dokumentów, które należy dostarczyć.

Nie trać czasu. Zacznij działać na korzyść swojej firmy!

Skorzystaj z bezpłatnej analizy zdolności kredytowej

Jakie dokumenty są potrzebne, aby zaciągnąć kredyt pomostowy?

Podstawą jest oczywiście odpowiednio wypełniony wniosek o kredyt pomostowy. Należy do niego dołączyć zestaw dokumentów:

  • biznesplan inwestycji lub planowanej działalności – na tej podstawie bank ocenia ryzyko związane z udzieleniem finansowania,
  • dokumenty pozwalające ocenić sytuację finansową firmy – bilans, rachunek zysków i strat itd.,
  • dokumentację związaną z dotacją unijną lub krajową – należy zawrzeć wszelkie potwierdzenia dotyczące dofinansowania.

Wymaganych dokumentów może być jednak więcej. Warto sprawdzić ich dokładny spis przed złożeniem wniosku, aby uniknąć negatywnej decyzji i konieczności ponownego wnioskowania.

Jakie są najważniejsze zalety i wady kredytu pomostowego?

Kredyt pomostowy jest bardzo popularnym rozwiązaniem szczególnie wśród rozpoczynających działalność przedsiębiorców. Z tego rodzaju produktów finansowych korzystają również mikro, małe oraz średnie firmy.

Poniżej przedstawiamy największe wady i zalety kredytów pomostowych:

ZaletyWady
możliwość uzyskania środków szybciej i rozpoczęcia inwestycjispłata może być problematyczna w przypadku opóźnień związanych z przekazaniem dotacji
wsparcie płynności finansowej w okresie oczekiwania na dotacjeprzedsiębiorca musi pokryć odsetki z kapitału firmy
stosunkowo niskie koszty finansowania w porównaniu do innych produktów bankowychniezrealizowanie inwestycji zgodnie z planem może wpłynąć na zdolność spłaty zobowiązania w przyszłości
warunki są elastycznie dopasowywane do możliwości i wymagań kredytobiorcyproces uzyskania może być czasochłonny i wymagać wielu formalności

Kredyt pomostowy to narzędzie, które wspiera rozwój przedsiębiorstw w okresie oczekiwania na środki z dotacji unijnych i krajowych. Pozwala to przede wszystkim szybciej przeprowadzać kolejne inwestycje.