ikona facebook ikona instagram

Co to jest kredyt dla firm ze stratą i czy warto go wziąć?

kredyt dla firm ze stratą

Kredyt dla firm ze stratą jest trudniejszy do uzyskania, niż gdy nie jesteśmy poniżej „kreski”. Aczkolwiek obecnie na rynku istnieje wiele atrakcyjnych ofert kredytów dla właścicieli takich firm, choć prawdą jest, że trzeba spełnić wiele warunków, które czasem bywają problematyczne. Czy Twoja firma może uzyskać wsparcie finansowe pomimo kłopotów finansowych? Więcej na ten temat przeczytasz poniżej. 

Czym jest kredyt dla firm ze stratą?

Kredyt dla firm ze stratą jest finansowaniem, które jest oferowane przedsiębiorstwom generującym w danym okresie straty finansowe. Zazwyczaj banki i instytucje finansowe wymagają od firm ubiegających się o kredyt wykazania zdolności kredytowej i zdolności do spłaty zobowiązania, co może być trudne dla firm ze stratą, czyli takich, które nie osiągają wystarczających przychodów do pokrycia kosztów i zobowiązań. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu firma ma szansę odzyskać stabilność i móc dalej się rozwijać. 

Dlaczego firmy ze stratą mogą potrzebować kredytu?

Otrzymanie kredytu przez firmę generującą straty jest trudniejsze, ale nie niemożliwe. Jest wiele powodów, dla których firmy ze stratą mogą potrzebować kredytu. Może to być:

  • chęć utrzymania płynności finansowej – straty finansowe mogą powodować problemy z płynnością, co utrudnia regulowanie bieżących zobowiązań typu wynagrodzenia dla pracowników czy faktury od dostawców,
  • potrzeba przeprowadzenia restrukturyzacji firmy – proces związany jest z wdrożeniem planu naprawczego i powrotem na ścieżkę rentowności oraz wiąże się z niemałymi kosztami,
  • plany związane z inwestycjami w rozwój – nawet firmy generujące straty mogą potrzebować środków na inwestycje, które w przyszłości przyniosą zyski i pozwolą wyjść z trudnej sytuacji finansowej,
  • sezonowość biznesu – często firmy ze stratą to biznesy o nieregularnych dochodach, np. rolnictwo lub turystyka, natomiast specjalne finansowanie dla firm pomaga im przetrwać słabszy okres i przygotować się na lepszy sezon,
  • występowanie tymczasowych trudności – w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych wydarzeń takich jak pandemia czy kryzys gospodarczy, firma może ponieść niemałe straty, natomiast kredyt pozwala przejść przez ten czas i uniknąć bankructwa. 

Jak wygląda wnioskowanie o kredyt dla firm ze stratą?

Chociaż firma wykazująca stratę może mieć trudności w uzyskaniu finansowania, odpowiednie przygotowanie zwiększa szanse na pozytywną decyzję. 

  • Rozpocznij od porządnej analizy sytuacji finansowej firmy. Zweryfikuj, co jest przyczyną strat. Czy powodem są nieudane inwestycje, przejściowe problemy, a może po prostu sezonowość? Sprawdź również, jak wygląda płynność finansowa firmy i czy realnie ma środki na spłatę zobowiązań. Warto także przyjrzeć się dokładniej historii kredytowej, zarówno firmy, jak i właścicieli. W ten sposób łatwiej podejmiesz decyzję, czy jest w ogóle sens składać wniosek i jakie zabezpieczenia mogą zwiększyć szanse na kredyt. 
  • Wybierz odpowiedni produkt finansowy. Możliwości jest tutaj naprawdę sporo, ale najważniejsze jest, aby wybrane rozwiązanie było jak najbardziej dopasowane do obecnej kondycji firmy. Może to być np. kredyt zabezpieczony, czy pożyczka od instytucji pozabankowych.
  • Przygotuj wymagane dokumenty. Mogą być nimi dokumenty finansowe (np. wyciągi bankowe za ostatnie 6-12 miesięcy), dokumenty rejestrowe czy chociażby biznesplan z prognozą finansową na kolejne 12-24 miesiące. Chodzi o to, abyś był w stanie udowodnić, że firma jest w stanie spłacić kredyt mimo strat. 
  • Złóż wniosek w banku lub instytucji finansowej. Najczęściej masz do wyboru kilka metod złożenia wniosku: osobiście w oddziale, online lub przez doradcę. Pamiętaj, aby dokładnie opisać we wniosku cel kredytu, plan spłaty i poprawy wyników finansowych oraz możliwe zabezpieczenia. Postaraj się, aby Twoja argumentacja była rzetelna i przekonująca.
  • Poczekaj na analizę Twojego wniosku i decyzję kredytową. Może to zająć od kilku dni do nawet kilku tygodni, a ostateczna decyzja może być albo pozytywna, albo negatywna. Jeśli będzie korzystna, wystarczy, że podpiszesz umowę, co spowoduje, że środki trafią na Twoje konto firmowe. 

Potrzebujesz wsparcia w uzyskaniu kredytu dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami!

Skorzystaj z bezpłatnej analizy zdolności kredytowej.

Jakie są rodzaje dostępnych kredytów dla firm ze stratą?

Firmy wykazujące stratę mogą mieć trudności z uzyskaniem standardowych bankowych kredytów, ale wciąż dostępne są dla nich różne opcje finansowania. Jednym z oferowanych rozwiązań jest kredyt zabezpieczony, który wymaga zastawu, np. nieruchomości, maszyn lub innych aktywów, co zmniejsza ryzyko dla banku. 

Inną opcją jest leasing, szczególnie jeśli firma potrzebuje sprzętu czy pojazdów – zamiast kupna na kredyt, przedsiębiorstwo może skorzystać z leasingu operacyjnego lub finansowego. Faktoring to kolejna alternatywa, pozwalająca firmie na szybkie uzyskanie gotówki poprzez sprzedaż swoich faktur firmie faktoringowej. 

Jeszcze inną wartą rozważenia opcją są pożyczki pozabankowe, które mają mniej rygorystyczne wymagania, ale często wiążą się z wyższymi kosztami. Mogą być dobrą drogą, gdy jesteś zainteresowany kredytem dla firm ze stratą bez zabezpieczeń. 

Jak unikać pułapek związanych z kredytem dla firm ze stratą?

Podstawą kwestią, aby uniknąć pułapek związanych z kredytem dla firmy ze stratą, jest realistyczne ocenienie zdolności do spłaty kredytu – firmy często przeceniają swoje przyszłe dochody, co prowadzi do problemów z płynnością. Nie wybieraj zbyt drogich zobowiązań i zawsze sprawdzaj całkowity koszt kredytu, w tym oprocentowanie, prowizje oraz dodatkowe opłaty.

Z pewnością warto też zadbać o to, aby wybór kredytu dla firmy był dopasowany do aktualnej sytuacji. Być może lepszą opcją będzie faktoring lub leasing zamiast klasycznego kredytu gotówkowego? Nie bierz kredytu, jeśli nie masz planu jego spłaty – konieczne jest opracowanie realistycznego biznesplanu, który przekona bank. 

Dodatkowo ostrożnie podchodź do ofert instytucji pozabankowych, które często oferują szybkie finansowanie, ale z bardzo wysokimi kosztami, co może prowadzić do spirali zadłużenia. Porozmawiaj z naszym doradcą finansowym, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak uniknąć pułapek związanych z kredytem i uzyskać wskazówki, co możesz zrobić, aby otrzymać kredyt dla firmy ze stratą.