Kredyty bez zabezpieczeń są dostępne nawet dla nowych firm, ale ich uzyskanie to już nieco większe wyzwanie. Banki, jak to banki, chcą minimalizować ryzyko, więc muszą mieć pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone. Właśnie dlatego wszelkie zabezpieczenia, jak nieruchomości czy inne aktywa, są w tym przypadku na wagę złota. Jednak nie oznacza to, że przedsiębiorcy muszą rezygnować z kredytów, jeśli nie mają takich zabezpieczeń. Istnieją alternatywne rozwiązania, które mogą pomóc przejść przez ten proces bez konieczności oferowania tradycyjnych gwarancji. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Czym jest kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń?
Kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń to forma finansowania, która daje przedsiębiorcom możliwość pozyskania środków na rozwój ich działalności, mimo braku dużych aktywów, które mogłyby posłużyć jako zabezpieczenie, jak np. nieruchomości. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taki kredyt to zbyt duże ryzyko dla banków, to jednak istnieją inne czynniki, które pozwalają na ocenę zdolności firmy do spłaty zobowiązań.
Wśród tych czynników znajdują się m.in. zdolność kredytowa właściciela firmy, dobrze opracowany biznesplan. Dzięki nim banki mogą poczuć się pewniej, decydując się na udzielenie kredytu bez tradycyjnych zabezpieczeń. W skrócie: kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń to świetna opcja dla przedsiębiorców, którzy nie chcą oddawać swoich aktywów w zamian za finansowanie, ale jednocześnie mają plan na rozwój i wiarygodność, by spłacić zobowiązanie.
Jakie są warunki uzyskania kredytu dla nowych firm bez zabezpieczeń?
Otrzymanie kredytu na start dla nowych firm bez zabezpieczeń jest jak najbardziej realne, ale nadal wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków. Mianowicie najważniejsze to:
- wystarczający czas prowadzenia działalności – standardowo kredytodawcy wymagają, aby firma działała na rynku przez minimum rok. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy dobrze opracowanym biznesplanie i dużym doświadczeniu właściciela, ten okres może zostać skrócony nawet do 2-6 miesięcy,
- doświadczenie w branży – choć nie jest to obowiązkowy warunek, doświadczenie właściciela w branży, w której firma działa, może znacznie zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu, zwłaszcza przy świeżo otwartych działalnościach,
- wkład własny – często wymagają wkładu własnego w wysokości 10-20% wartości kredytu,
- zadowalająca zdolność kredytowa właściciela – instytucje analizują historię kredytową właściciela firmy. Jeśli przedsiębiorca miał w przeszłości do czynienia z kredytami i spłacał je terminowo, zwiększa to jego wiarygodność w oczach instytucji finansowej,
- szczegółowy biznesplan – oczekują także realistycznego biznesplanu, który zawiera opis celu kredytu, strategię działania, prognozy finansowe oraz plan spłaty zobowiązań,
- prognozy finansowe i rentowność – czasami chcą również wiedzieć, jakie przychody firma może osiągnąć w przyszłości.

Brakuje Ci kapitału na start?Masz pomysł, plan i determinację?
Skorzystaj z możliwości, jakie daje kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń.
Jakie są niezbędne dokumenty przy staraniu się o kredyt dla firm na start bez zabezpieczeń?
W większości przypadków ubieganie się o kredyt wiąże się z koniecznością dostarczenia kilku ważnych dokumentów. I nie inaczej jest, jeśli chodzi o kredyt dla firm na start bez zabezpieczeń – dokumenty tutaj niezbędne to m.in.:
- dokumenty rejestrowe firmy,
- aktualne sprawozdania finansowe,
- wyciąg z konta firmowego za określony okres,
- zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i US,
- biznesplan, który pokazuje, jak zamierzasz rozwijać firmę.
Dobrze przygotowany wniosek z odpowiednimi dokumentami zwiększa szansę na uzyskanie finansowania na korzystnych warunkach.
Na co można przeznaczyć kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń?
Dużą zaletą kredytu dla firm na start bez zabezpieczeń jest to, że środki z niego mogą zostać przeznaczone na różne cele związane z prowadzeniem i rozwojem firmy. Na co konkretnie można je wydać? Poniżej przedstawiamy kilka możliwości:
- pokrycie bieżących kosztów,
- zakup towarów lub materiałów,
- zakup nowych urządzeń,
- wyposażenie biura,
- pokrycie wynagrodzeń dla pracowników,
- działania marketingowe.
Ile kosztuje kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń?
Jednoznaczne określenie kosztu kredytu dla nowych firm bez zabezpieczeń jest nierealne, ponieważ jest on zależny od kilku czynników. Podstawą jest oczywiście oprocentowanie, które może wynosić od kilku do kilkunastu procent, a dodatkowo w przypadku nowych działalności może być jeszcze wyższe ze względu na większe ryzyko ponoszone przez kredytodawcę.
Innymi kosztami występującymi przy kredycie na start dla nowych firm bez zabezpieczeń są m.in. prowizja za udzielenie kredytu, rozpatrzenie wniosku czy ubezpieczenie. Należy pamiętać też o tym, że chociaż dłuższy okres kredytowania to atrakcyjniejsze, niższe raty, to idzie za tym wyższy całkowity koszt kredytu. Jeśli chcesz, możemy pomóc w znalezieniu najkorzystniejszej oferty.
Czy warto zdecydować się na kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń?
Brak majątku, który mógłby posłużyć jako zabezpieczenie, wcale nie oznacza, że firma nie ma szans na kredyt! Alternatywą w takiej sytuacji jest kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń. Przy takim produkcie niewymagane są zabezpieczenia – nieruchomości, maszyny czy inne aktywa, co oznacza, że cały proces jest znacznie łatwiejszy. Uproszczona procedura to też szybsze uzyskanie decyzji, co docenią szczególnie firmy, które potrzebują jak najszybciej otrzymać dostęp do środków.
Najczęściej kredytodawca nie będzie zainteresowany tym, na co chcesz przeznaczyć środki. Oznacza to, że możesz je wydać na dowolny cel związany z działalnością. Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jak ważne jest reagowanie na zmieniające się potrzeby rynkowe, lecz niestety nie zawsze dostępne są własne środki. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że dzięki regularnej spłacie kredytu można zbudować pozytywną historię kredytową, dzięki czemu uzyskanie innych form finansowania w przyszłości będzie prostsze.