Czasami na realizację inwestycji lub przedsięwzięcia potrzebujemy dużych środków. Takich, które trudno uzyskać w ramach jednego kredytu. Wówczas warto zwrócić uwagę na kredyt konsorcjalny, który jest udzielany przez kilka banków, co pozwala uzyskać większe środki. Co to dokładnie za rodzaj finansowania? Kto może się na niego zdecydować? Czy warto? Przekonaj się!
Spis treści
Co to jest kredyt konsorcjalny?
Kredyt konsorcjalny jest mało znanym rodzajem finansowania, polegającym na tym, że grupa banków (zwykle 3 czy 4) wspólnie udziela większego kredytu jednemu kredytobiorcy. Każda instytucja zaliczana do zgrupowania, czyli konsorcjum udostępnia swoją część, co sprawia, że powstaje zbiorowe źródło pieniędzy, zwykle wynoszące minimum 100 mln złotych.
Warto również wiedzieć, że kredyt konsorcjalny dzieli się na dwa rodzaje ze względu na sposób, w jaki załatwiane są formalności:
- scentralizowany – jeden bank organizuje konsorcjum, negocjuje z klientem, obsługuje kredyt i rozdziela płatności pomiędzy pozostałe banki zgodnie z ich udziałem,
- zdecentralizowany – każdy bank w konsorcjum udziela kredytu bezpośrednio kredytobiorcy, co wymaga zawarcia odrębnych umów z każdym z nich.
Kredyty konsorcjalne można podzielić też na:
- terminowe – udzielane na określony cel i czas, jednorazowo lub w transzach,
- rewolwingowe – kredytobiorca otrzymuje elastyczny limit środków, który może wykorzystać w dowolnym zakresie w wyznaczonym czasie, w ramach maksymalnej kwoty zobowiązania.
Kiedy przydatny jest kredyt konsorcjalny?
Kredyty konsorcjalne zwykle są udzielane na finansowanie różnorodnych inwestycji. Oto kilka przykładów, na co może zostać przeznaczony kredyt konsorcjalny:
- inwestycje infrastrukturalne, np. budowa autostrady czy mostów,
- duże inwestycje deweloperskie, np. budowa centrów handlowych,
- projekty energetyczne, np. budowa instalacji fotowoltaicznych,
- inwestycje przemysłowe, np. rozbudowa zakładów produkcyjnych,
- przejęcie przedsiębiorstw lub połączenie firm.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zaciągnąć kredyt konsorcjalny?
Przed zaciągnięciem kredytu konsorcjalnego warto pomyśleć nad skorzystaniem z pomocy doradcy finansowego, który pomoże przejść przez cały proces. Oprócz tego należy wiedzieć, że nie każdy ma szansę na uzyskanie kredytu konsorcjalnego. Należy spełnić kilka warunków takich jak:
- bardzo wysoka zdolność kredytowa,
- wkład własny na realizację inwestycji,
- nienaganna historia kredytowa przedsiębiorstwa,
- szczegółowo opracowana i kompleksowa dokumentacja dotycząca inwestycji,
- wiarygodne zabezpieczenie.
Jakie dokumenty są niezbędne przy staraniu się o kredyt konsorcjalny?
Planując ubieganie się o kredyt konsorcjalny, warto wiedzieć, jakie dokumenty będą niezbędne i należy je dołączyć do wniosku. Otóż na pewno wymagane będzie dostarczenie dokumentacji w standardzie LMA, mówiącej o zaplanowanym przedsięwzięciu oraz dokumentów finansowych i rejestrowych firmy.
Oczywiście podstawowym dokumentem jest też umowa kredytowa, a ponadto znaczenie ma też umowa konsorcjalna. Trzeba podkreślić, że umowa konsorcjalna i umowa kredytowa mogą być jednym wiążącym dokumentem.
Jak widzisz, wymagane są podobne dokumenty co w przypadku starania się o zwykły kredyt dla firm. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby umowa konsorcjalna czy też część odpowiadająca za ustalenie zasad funkcjonowania konsorcjum uwzględniała:
- listę banków uczestniczących w konsorcjum,
- wyznaczenie instytucji bankowej odpowiedzialnej za zorganizowanie i dalsze funkcjonowanie konsorcjum,
- kwoty pieniędzy, które są przekazywane przez każdą instytucję bankową uczestniczącą w konsorcjum w celu sfinansowania inwestycji określonej w umowie,
- rolę agenta, czyli podmiotu pełniącego funkcję łącznika między klientami a grupą banków uczestniczących w konsorcjum,
- rolę poręczyciela spłaty kredytu, który zazwyczaj jest wskazywany w umowie konsorcjalnej.
Jakie elementy powinna zawierać umowa kredytowa? Powinna określać:
- przyznaną kwotę kredytu,
- okres kredytowania,
- oprocentowanie,
- marżę banku,
- wysokość rat,
- datę spłaty kredytu,
- całkowitą kwotę kredytu.
Nie trać czasu. Zacznij działać na korzyść swojej firmy!
Skorzystaj z bezpłatnej analizy zdolności kredytowej
Jak wnioskować o kredyt konsorcjalny?
Jak starać się o kredyt konsorcjalny? Podstawowym elementem jest dostarczenie do banku dokumentacji związanej z planowaną inwestycją. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję krok po kroku, dzięki której w prosty sposób uzyskasz finansowanie.
- Stwórz biznesplan i projekt inwestycyjny. Zadbaj o to, by dokumenty szczegółowo określały cel inwestycji, jej koszty czy harmonogram. Koniecznym elementem są też prognozy finansowe.
- Złóż wstępne zapytanie w wybranym banku, najlepiej w takim, który jest już doświadczony w organizowaniu kredytów konsorcjalnych.
- Przejdź przez szczegółową analizę zdolności kredytowej. Banki, które wezmą udział w konsorcjum, sprawdzą m.in. historię kredytową, sytuację finansową oraz zdolność do spłaty zobowiązań.
- Przeprowadź negocjacje warunków kredytu.
- Podpisz umowę konsorcjalną, określającą zasady współpracy, obowiązki stron i warunki rozliczeń.
Ile kosztuje kredyt konsorcjalny?
Z jakim kosztem wiąże się kredyt konsorcjalny? Niestety nie masz co liczyć na to, że będzie to tanie rozwiązanie. Pojawiają się tutaj dość duże koszta, będące wynikiem większej liczby zaangażowanych instytucji. W końcu w cały proces zaangażowanych jest kilka instytucji bankowych. Pamiętaj zatem, że kosztem kredytu konsorcjalnego będzie nie tylko oprocentowanie, ale także np. prowizja agencyjna, organizacyjna, czy od zaangażowania. Może pojawić się także wydatek związany z usługą doradczą, jeśli z takowej skorzystasz.
Jakie zalety i wady ma kredyt konsorcjalny?
Kredyt konsorcjalny stanowi atrakcyjne rozwiązanie, gdy trzeba sfinansować duże projekty inwestycyjne, ale ma nie tylko zalety, znajdą się też pewne słabe strony, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji.
Zalety kredytu konsorcjalnego | Wady kredytu konsorcjalnego |
możliwość uzyskania bardzo wysokiej kwoty – od 100 milionów złotych wzwyż | dość wysokie koszty kredytowe w porównaniu ze standardowymi kredytami |
indywidualne warunki dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa | konieczność przygotowania odpowiedniej dokumentacji |
elastyczność w wielu aspektach | możliwe koszty dodatkowe w postaci usług doradczych |
Kredyt konsorcjalny to rozwiązanie finansowe, które pomoże Ci zrealizować każdy, nawet ten największy projekt inwestycyjny, do którego sfinansowania nie wystarczy jeden kredyt bankowy. Dzięki niemu pozyskasz kwoty przekraczające 100 milionów złotych. Pamiętaj jednak, że mimo licznych zalet takich jak np. dostępność dużych kwot czy elastyczność, kredyt konsorcjalny to też pewne wady takie jak np. wysokie koszty, co przekłada się na to, że jest dość rzadko przyznawany.