ikona facebook ikona instagram

Co wybrać: kredyt czy leasing na firmę?

kredyt czy leasing firmowy

Wybór między leasingiem i kredytem na firmę zależy od wielu czynników takich jak rodzaj oraz wartość nabywanego środka trwałego, sytuacji finansowej przedsiębiorstwa czy nawet preferencji podatkowych. Każde z tych rozwiązań ma istotne zalety, a także zauważalne wady. Co jest najlepszą opcją: kredyt czy leasing na firmę? Odpowiadamy!

Kredyt czy leasing na firmę? Różnice między produktami

Leasingi i kredyty to bardzo popularne produkty finansowe, z których korzystają przedsiębiorcy. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb oraz sytuacji finansowej firmy. Kredyt czy leasing na firmę – które z tych rozwiązań warto wybrać? Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między nimi.

Kredyt dla firmyLeasing na firmę
po spłacie firma staje się właścicielem środka trwałegośrodek trwały pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy. Firma staje się właścicielem dopiero po jej zakończeniu i spłaceniu wartości wykupu
wymaga wyższego wkładu własnego lub zabezpieczeniaczęsto nie wymaga żadnego wkładu własnego
firma może korzystać ze środka trwałego dowolnie bez konieczności uzyskiwania zgodyleasingodawca może nakładać ograniczenia na sposób użytkowania środka trwałego
banki mają wysokie wymagania kredytoweprocedury leasingowe są mniej restrykcyjne
w dłuższej perspektywie może być tańszy przez niższe oprocentowanie i brak dodatkowych opłatmoże być droższy przez dodatkowe opłaty i marże leasingodawcy
środek trwały jest własnością firmy, więc potencjalna wymiana np. na nowszy model wymaga sprzedaży i zakupumożna łatwo wymienić np. sprzęt na nowszy model po zakończeniu umowy
zmniejsza zdolność kredytową firmy w czasie spłaty zobowiązaniaobciąża zdolność kredytową w znacznie mniejszym stopniu

Niezależnie od tego, czy wybieramy kredyt, czy leasing na firmę, te usługi służą, by zakupić sprzęt, środki transportu, maszyny, komputery lub nawet nieruchomości. Wybór odpowiedniej opcji może być dość trudny, ponieważ mają one nieco inne zastosowania.

Kredyt dla firm jest korzystniejszy w przypadku przedsiębiorstw planujących długoterminowe korzystanie ze środka trwałego i posiadających stabilne dochody. Leasing natomiast może być znacznie lepszym wyborem, kiedy przedsiębiorca potrzebuje elastyczności oraz łatwego dostępu do nowoczesnego sprzętu – przynosi on także pewne korzyści podatkowe.

Leasing czy kredyt na firmę? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Między leasingiem a kredytem na firmę występują istotne różnice. Każde z tych rozwiązań ma jednak istotne wady oraz zalety. Można je także wykorzystywać przemiennie – np. tylko do konkretnych inwestycji. Wątpliwości z tym związane często dotyczą pojazdu: leasing czy kredyt na samochód dla firmy będzie lepszy? Przeanalizuj mocne i słabe strony tych produktów i podejmij decyzję. 

Jakie są najważniejsze zalety kredytu na firmę? Oto istotne plusy:

  • pełna własność środka trwałego,
  • elastyczność finansowa dzięki możliwości dostosowania okresu kredytowania i warunków spłaty,
  • odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodu, więc można obniżyć podstawę opodatkowania,
  • brak ograniczeń w użytkowaniu środka trwałego.

Kredyty firmowe mają jednak również istotne wady:

  • wysokie wymagania kredytowe, które mogą wykluczyć możliwość uzyskania finansowania przez nowe przedsiębiorstwa,
  • kredyt ma duży wpływ na zdolność kredytową – także w przyszłości.

Leasing jest natomiast formą finansowania, gdzie przedsiębiorstwo nie staje się właścicielem środka trwałego. Ten będzie niejako “pożyczony” za określoną sumę, a po zakończeniu umowy można go wykupić na własność.

Jakie są najważniejsze zalety leasingu firmowego? Oto jego mocne strony:

  • łatwiejszy do uzyskania niż kredyty,
  • mniejsze obciążenie początkowe, ponieważ leasingi wymagają niskiego wkładu własnego lub w ogóle nie jest konieczny,
  • raty leasingowe to koszt uzyskania przychodu, więc można je w całości przenieść na korzyści podatkowe,
  • leasing umożliwia łatwą wymianę sprzętu na nowszy po zakończeniu umowy leasingowej.

Leasing dla firm ma również znaczące wady:

  • brak pełnej własności środka trwałego,
  • leasing może być droższy niż kredyt przy dłuższym okresie,
  • leasingodawcy nakładają ograniczenia na sposób użytkowania środka trwałego.

Kredyt czy leasing na firmę – które rozwiązanie więc wybrać? Jak widać, każdy z tych produktów finansowych nie jest zupełnie idealny. Mają one różne zastosowania. Kredyt polega na pożyczeniu określonej sumy pieniędzy, którą przedsiębiorca przeznacza np. by zakupić potrzebny sprzęt. Leasing natomiast można traktować jako wypożyczenie z możliwością wykupu.

Jaka forma finansowania będzie lepszym wyborem: kredyt czy leasing na firmę?

Zarówno kredyt, jak i leasing na firmę mają swoje konkretne zastosowania, które ostatecznie są nieco różne. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od specyfiki firmy, rodzaju inwestycji, sytuacji finansowej, a nawet zastosowania finansowanego środka trwałego.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt firmowy zamiast leasingu? Na przykład:

  • kiedy środek trwały ma być wykorzystywany długoterminowo i ważna jest pełna własność, która umożliwia np. wprowadzanie modyfikacji,
  • jeżeli firma ma stabilne i regularne dochody, które umożliwią terminową spłatę rat,
  • jeśli środek trwały ma wysoką wartość oraz wymaga wysokiej inwestycji, która będzie długoterminowa,
  • kiedy firma rozpoczyna swoją działalność na rynku (istnieją dedykowane produkty takie jak kredyt na start).

W jakich sytuacjach warto rozważyć leasing dla firmy? Na przykład: 

  • jeżeli firmie zależy na elastyczności i możliwości szybkiej wymiany środka trwałego (np. na nowszy model),
  • kiedy wysokie koszty kredytu mogłyby zakłócać płynność finansową,
  • jeśli nie jest konieczna pełna własność środka trwałego,
  • jeżeli przedsiębiorstwo chce skorzystać z korzyści podatkowych, ponieważ raty leasingu to koszty uzyskania przychodu,
  • kiedy firma potrzebuje środka trwałego tylko na krótki okres,
  • firma działa w innowacyjnej i szybko rozwijającej się branży.

W dość szczególnej sytuacji są nowo powstałe przedsiębiorstwa. Takie firmy nie mają zbudowanej zdolności i historii kredytowej. Wśród bankowych produktów dostępne więc będą jedynie kredyty na start, co może okazać się niewystarczające. Dla nowych firm leasing bardzo często jest najlepszym i niekiedy jedynym rozwiązaniem, by sfinansować sprzęt czy dalej rozwijać przedsiębiorstwo.

Przy zaciąganiu dowolnego zobowiązania finansowego należy jednak odpowiednio się zastanowić. Jest to dodatkowy wydatek dla firmy, który może znacząco wpływać na płynność finansową. W razie niejasności czy braku odpowiedniej wiedzy warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego. Taka osoba nie tylko doradzi, które rozwiązanie będzie najlepsze, ale i wybierze najkorzystniejszą ofertę oraz przeprowadzi kredytobiorcę przez wszystkie kroki ubiegania się o finansowanie.

Nie trać czasu. Zacznij działać na korzyść swojej firmy!

Skorzystaj z bezpłatnej analizy zdolności kredytowej

Łatwiej uzyskać leasing czy kredyt na firmę?

Wybór między leasingiem a kredytem na firmę często sprowadza się do dostępności. Nie każde przedsiębiorstwo otrzyma dowolne finansowanie. Dobrym przykładem jest właśnie kredyt dla firm. Tego rodzaju produkty wymagają odpowiedniej zdolności i historii kredytowej. Niekiedy konieczne będzie także ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia. Dla nowych firm czy przedsiębiorstw z ograniczoną zdolnością kredytową otrzymanie kredytu może okazać się niemożliwe.

Wysokie wymagania kredytowe są jednak uzasadnione. W przypadku kredytu przedsiębiorstwo może zakupić środek trwały na własność. Oprócz tego takie finansowanie pozwala uzyskać znacznie wyższe kwoty niż leasing.

Przy ocenianiu dostępności znaczenie ma także długość procesu wnioskowania. W przypadku kredytu niestety może on być dość rozciągnięty. Dzieje się tak przez konieczność dokładnej analizy i oceny zdolności oraz historii kredytowej kredytobiorcy. W przypadku firm banki muszą wziąć pod uwagę bardzo dużo czynników.

Leasing dla przedsiębiorców ma niższe wymagania oraz decyzję otrzymujemy o wiele szybciej. Taka usługa będzie również mniej kosztowna przy krótkim okresie. Długoterminowo korzystniejszy jest zwykle kredyt dla firmy. Leasingi najczęściej nie wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia czy też konkretnego wkładu własnego. Zwykle taka forma finansowania o wiele mniej obciąża finansowo firmę.

Kredyt czy leasing na firmę – co można łatwiej uzyskać? Odpowiedź to zdecydowanie: leasing. Dlatego taka forma finansowania jest bardzo popularna między innymi wśród początkujących przedsiębiorstw.

Mniejsze wymagania i szybszy proces decyzyjny leasingu nie powinien jednak nigdy być decydującym czynnikiem przy zaciąganiu zobowiązania. Oczywiście można wykluczyć tu sytuacje, które rzeczywiście wymagają bardzo szybkiego finansowania – np. uszkodzenie sprzętu i konieczność zakupu nowego.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, wybierając pomiędzy leasingiem a kredytem dla firmy?

Każdorazowe zaciąganie dowolnego zobowiązania finansowego powinno być odpowiednio przemyślane. Należy w pierwszej kolejności przeanalizować sytuację przedsiębiorstwa, konkretne jego potrzeby, a także możliwości płatnicze. Świetnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy eksperta finansowego.

Konsultant pomoże oszacować sytuację firmy, a także doradzi, jaka forma kredytu czy pożyczki będzie najkorzystniejsza dla osiągnięcia danych celów. Pochopne podejmowanie decyzji może prowadzić do poważnych problemów finansowych – zarówno w przypadku kredytów, jak i leasingów.

Warto wiedzieć, że dowolne zobowiązanie zaciągnięte na firmę znacząco wpłynie na jej płynność finansową. Dlatego też należy zadbać o to, by wahanie nie było zbyt duże. Utrata płynności często prowadzi nawet do upadku działalności. Koniecznie należy więc upewnić się, że zaciągnięte zobowiązanie nie będzie miało dużego wpływu na sytuację finansową.

Problemy ze spłatą kredytu czy leasingu na firmę mogą prowadzić do dodatkowych kosztów – kar za opóźnienia. Dodatkowo firma traci zdolność kredytową oraz może zostać wpisana do rejestru dłużników. Oprócz tego np. w przypadku leasingu przedsiębiorstwo niekiedy traci środek trwały, jeżeli nie pokrywa zobowiązania według określonego przez umowę harmonogramu.