Pierwsze lata funkcjonowania firmy są kluczowe dla jej sukcesu, ale często wiążą się z intensywnymi wydatkami na inwestycje. Aby odciążyć nowe firmy, wprowadzono ulgi takie jak np. kredyt podatkowy, który pozwala na odroczenie płatności zaliczek na podatek dochodowy. Co to dokładnie za ulga, kto może z niej skorzystać i jakie wymagania trzeba spełnić? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Spis treści
Co to jest kredyt podatkowy i kto może z niego skorzystać?
Osiąganie wysokich dochodów w pierwszych latach działalności bywa trudne. Dlatego powstaje wiele form wsparcia dla firm, które mają pomóc przedsiębiorstwom na starcie. Jednym z nich jest kredyt podatkowy. Co to jest kredyt podatkowy? Jest to pewnego rodzaju ulga, która pozwala odroczyć płatność podatku dochodowego. Wbrew nazwie, nie jest to produkt finansowy w rodzaju kredytu dla firm.
W przypadku uzyskania tego kredytu przedsiębiorca po prostu nie przekazuje zaliczek do urzędu skarbowego w początkowej fazie działania firmy. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że jego zobowiązania podatkowe zostaną po prostu anulowane. Najzwyczajniej w świecie podatek zostaje rozłożony na raty, które należy spłacić przez kolejne 5 lat, po 20% rocznie.
Przy okazji warto dodać, że kredyt podatkowy znacząco różni się od tzw. metody kredytu podatkowego, która jest stosowana wyłącznie w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych za granicą.
Dla kogo dostępny jest kredyt podatkowy?
Kto natomiast może skorzystać z kredytu podatkowego? Byłoby wspaniale, gdyby istniała możliwość skorzystania z kredytu podatkowego tuż po założeniu firmy. Nie jest to jednak realne, dlatego warto podkreślić, że ten przywilej jest dostępny dopiero:
- po roku, jeśli działalność była prowadzona przez minimum 10 miesięcy w ostatnim roku podatkowym,
- lub po dwóch latach, jeśli w pierwszym roku działalność trwała krócej niż 10 miesięcy.
Myślisz o kredycie podatkowym dla swojej firmy?
Wykorzystaj naszą wiedzę i sięgnij po pomoc w przejściu przez formalności.
Jakie są warunki kredytu podatkowego?
Nie wystarczy tylko odpowiednio długo prowadzić działalności gospodarczej, aby móc ubiegać się o kredyt podatkowy. Wymagane jest spełnienie także kilku innych warunków takich jak:
- wysokość przychodów w roku poprzedzającym korzystanie z ulgi powinna wynosić co najmniej 1000 euro miesięcznie,
- rozliczanie się według skali podatkowej na zasadach ogólnych,
- posiadanie statusu małego przedsiębiorcy od momentu rozpoczęcia działalności do 1 stycznia roku, w którym obowiązuje ulga,
- zatrudnianie co najmniej 5 pracowników na umowę o pracę w każdym miesiącu poprzedzającym rok korzystania z kredytu,
- niewykorzystywanie w działalności środków trwałych, wartości niematerialnych oraz składników majątkowych udostępnionych nieodpłatnie przez osoby z I i II grupy podatkowej.
Jak wnioskować o kredyt podatkowy?
Wnioskowanie o kredyt podatkowy nie wygląda tak samo jak przy kredycie bankowym. Tutaj sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ wystarczające jest złożenie pisemnego oświadczenia o chęci skorzystania z tego rozwiązania. Odpowiedni dokument zawierający informacje potwierdzające spełnienie warunków uprawniających do ulgi powinien trafić do naczelnika Urzędu Skarbowego, właściwego dla firmy, gdzie rozliczane są podatki. Pamiętaj, aby dostarczyć to pismo najpóźniej do 31 stycznia roku podatkowego, w którym chcesz, aby obowiązywała ulga.
Jakie są niezbędne dokumenty przy staraniu się o kredyt podatkowy?
Martwisz się, że przy ubieganiu się o kredyt podatkowy będą potrzebne liczne dokumenty? Zatrzymaj się więc na chwilę i jeszcze raz upewnij się, czy spełniasz wszystkie wyżej wymienione warunki. Jeśli tak, staranie się o kredyt podatkowy nie sprawi Ci żadnych większych problemów, ponieważ jedynym dokumentem, który musisz złożyć, jest odpowiednie oświadczenie w urzędzie skarbowym, zawierające potwierdzenie spełnienia powyższych warunków. Pamiętaj jednak, aby zrobić to najpóźniej do 31 stycznia roku podatkowego, w którym chcesz skorzystać z odroczenia.
Kiedy warto zdecydować się na kredyt podatkowy?
Nie da się ukryć, że otwarcie nowej działalności gospodarczej to mnóstwo kosztów. Zakup sprzętu, wynajem lokalu, działania marketingowe to przykładowe wydatki, które czekają początkujących przedsiębiorców. Wówczas liczy się każdy grosz, natomiast „zaciągnięcie” kredytu podatkowego pozwala zachować nieco więcej środków na rozwój biznesu.
Najczęściej takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne, tym bardziej że masz pełną swobodę. Ty decydujesz, na co przeznaczysz zaoszczędzone środki. Możesz ulokować je tam, gdzie uznasz za stosowne, np. premie dla zespołu. Dlatego, jeśli czujesz, że początek w biznesie może być trudny, pomyśl o tym rozwiązaniu.
Kiedy traci się prawo do kredytu podatkowego?
Uzyskanie kredytu podatkowego jest możliwe po spełnieniu wyżej wymienionych warunków, ale należy mieć na uwadze, że jest też opcja utraty tego przywileju, gdy:
- przedsiębiorca zlikwiduje działalność,
- przedsiębiorca ogłosi upadłość firmy,
- przychody firmy spadną poniżej 1000 euro,
- przedsiębiorca zmniejszy zatrudnienie o co najmniej 10%,
- wystąpią zaległości podatkowe.
Czy warto korzystać z kredytu podatkowego?
Jak to zwykle bywa, na powyższe pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wymaga to bowiem przeanalizowania zarówno plusów, jak i minusów tego rozwiązania.
Zacznijmy od przyjrzenia się pozytywnym aspektom kredytu podatkowego. Otóż najważniejsze jest to, że pozwala przesunąć płatność zaliczek na późniejszy okres. To sprawia, że początkowa faza działalności jest łatwiejsza pod względem finansowym, ponieważ nie trzeba płacić podatku, a zamiast tego pieniądze można zainwestować w rozwój czy też po prostu przeznaczyć na bieżące potrzeby firmy.
Kredyt podatkowy jest dużym ułatwieniem startu na rynku i pomaga przetrwać początkowy okres działalności, który bywa tym najcięższym.
Najważniejszą wadą jest tutaj dość rozbudowana lista warunków do spełnienia. Należy spełnić je wszystkie, aby zwolnienie było w ogóle możliwe, co przekłada się na to, że nie każdy początkujący przedsiębiorca po prostu się na to „załapie”. Często problematyczną kwestią jest zatrudnienie pięciu osób na starcie.
Minusem kredytu podatkowego jest fakt, że nie oznacza całkowitego anulowania zaliczek – ich płatność jest jedynie odroczona. W praktyce oznacza to, że w kolejnych latach przedsiębiorca będzie musiał spłacać zaległe zaliczki, równocześnie opłacając bieżące zobowiązania podatkowe.