ikona facebook ikona instagram

Jakie są rodzaje kredytów dla firm? Praktyczny poradnik

Rodzaje kredytów firmowych

Częste zapotrzebowanie na kapitał to element prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety, przedsiębiorcy nie zawsze dysponują wystarczającą ilością środków, aby móc pokrywać swoje zobowiązania finansowe czy finansować opłacalne inwestycje. W takim przypadku pomocne mogą być kredyty dla firm – do wyboru są różne rodzaje takiego wsparcia. 

Jakie są dostępne opcje? Na co zwrócić uwagę, wybierając rodzaj kredytu dla firmy? Sprawdź!

Jakie istnieją rodzaje kredytów dla firm?

Nadal wielu przedsiębiorców uważa, że wspieranie działalności firmy kredytem jest czymś złym i świadczy o tym, że nie radzi ona sobie na rynku. Jest to błędne myślenie, ponieważ produkty bankowe wcale nie muszą oznaczać, że firma jest w złej kondycji. 

Nie muszą być też niebezpieczne, jeśli zwrócisz szczególną uwagę na dokładne przeanalizowanie dostępnych rodzajów kredytów dla firm i wybór wsparcia dostosowanego do potrzeb i planów. Do najchętniej wybieranych kredytów stworzonych dla przedsiębiorców zaliczamy: 

  • kredyt obrotowy,
  • kredyt w bieżącym rachunku,
  • kredyt inwestycyjny,
  • kredyt pomostowy,
  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt technologiczny,
  • kredyt konsolidacyjny,
  • kredyt dla firm na start.

Szczególne znaczenie ma też to, że przeznaczenie każdego z powyższych produktów jest nieco inne. Przykładowo, kredyt w bieżącym rachunku możesz przeznaczyć na realizację rozmaitych celów, natomiast kredyt konsolidacyjny służy wyłącznie do połączenia zaciągniętych zobowiązań i ułatwienia sobie ich spłaty.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy jest uznawany za jeden z najpopularniejszych produktów finansowych dla przedsiębiorców. Jego celem jest przede wszystkim pomoc w utrzymaniu płynności finansowej, stanowiącej kluczowy czynnik, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie każdej działalności. Środki z niego pozyskane możesz przeznaczyć na różnorodne cele takie jak np.:

  • spłata rat zaciągniętych kredytów i pożyczek,
  • wypłaty wynagrodzeń dla pracowników, 
  • zakup potrzebnych surowców i towarów,
  • spłata należności względem urzędów.

Dla przedsiębiorców równie ważną informacją jest to, że ten rodzaj kredytu dla firm może być wypłacany w formie jednorazowej i spłacany w ratach, zgodnie z ustalonym harmonogramem lub przyjąć charakter odnawialny, gdzie każda spłata odnawia kredyt.

Kredyt w bieżącym rachunku

Przedsiębiorcy mogą skorzystać również z kredytu obrotowego w bieżącym rachunku. Jest to produkt bankowy, który pomaga podtrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa. Ważne jest tutaj jednak to, że środki z kredytu są dodatkowym limitem w koncie. Oznacza to, że dopóki przedsiębiorca będzie dysponował wystarczającą sumą własnych pieniędzy, limit na koncie nie będzie naruszany. Znaczenie ma też sposób naliczania odsetek – dzieje się to jedynie od kwoty, która faktycznie zostanie wykorzystana na cele firmowe. 

Kredyt inwestycyjny

Wśród polskich przedsiębiorców dużą popularnością cieszy się również kredyt inwestycyjny. Aby z niego skorzystać, zwykle wymagany jest wkład własny w wysokości 10% lub 20%, chociaż nie brakuje banków, które oferują pokrycie nawet do 100% wartości planowanego przedsięwzięcia. Z tego typu wsparciem każda firma ma szansę na dynamiczny rozwój.

Na zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego warto zdecydować się w sytuacji, gdy firma ma w planach realizację potencjalnie opłacalnej inwestycji, ale jej koszty są wyższe niż aktualne możliwości finansowe przedsiębiorstwa. Środki pozyskane w ten sposób możesz przeznaczyć, np. na:

  • budowę lub zakup nieruchomości,
  • zakup niezbędnych pojazdów i maszyn,
  • inwestycje w papiery wartościowe. 

Właściwie nie obowiązują tutaj żadne większe ograniczenia. Przedsiębiorcy doceniają również to, że banki proponują różne oferty, co oznacza, że górna granica kwoty kredytu nie jest jednakowa. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów kredytów dla firm duże znaczenie ma kondycja finansowa – m.in. od niej zależy, czy otrzymasz kredyt inwestycyjny. 

Kredyt pomostowy

Kolejną dostępną opcją dla przedsiębiorców jest kredyt pomostowy. Ten jest bezpośrednio powiązany z realizacją projektów unijnych. Został stworzony dla firm, które mają otrzymać unijną dotację do inwestycji, ale na środki muszą jeszcze poczekać. W takim przypadku kredyt pomostowy pomaga utrzymać płynność finansową firmy czy też umożliwia wcześniejsze wystartowanie z realizacją inwestycji

W wielu przypadkach kredyt pomostowy pozwala na sfinansowanie całej kwoty inwestycji lub przynajmniej jej większej części. Należy mieć jednak na uwadze, że zainteresowani zaciągnięciem kredytu pomostowego będą musieli spełnić kilka warunków takich jak m.in. wysoka zdolność kredytowa, przekonujący biznesplan czy chociażby dysponowanie wkładem własnym (nie zawsze jest to wymagane). 

Kredyt hipoteczny 

Firmy podobnie jak konsumenci mogą zdecydować się na kredyt hipoteczny. Jest to produkt bankowy, który umożliwia pozyskanie środków na konkretny cel związany z nieruchomością. W ten sposób przedsiębiorcy mogą uzyskać pieniądze na: 

  • zakup lub budowę budynku, który stanie się przestrzenią biurową,
  • zakup lub budowę magazynu czy hali,
  • sfinansowanie lokalu gastronomicznego.
  • budowę hali produkcyjnej. 

Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć również na remont, czy przebudowę istniejącej już powierzchni firmowej. Aby jednak to wszystko było możliwe, konieczne jest ustanowienie hipoteki na rzecz kredytodawcy

Kredyt technologiczny

Nie trać czasu. Zacznij działać na korzyść swojej firmy!

Skorzystaj z bezpłatnej analizy zdolności kredytowej

Dostępny jest też kredyt technologiczny, który pozwala przedsiębiorcom wdrożyć technologie, które umożliwią produkcję lepszych lub całkowicie nowych towarów i usług. To z kolei ma zwiększyć wydajność pracy w firmie i pozwala nadążać za szybko zmieniającym się rozwojem. Szczególnie chętnie decydują się na ten rodzaj kredytu małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Kredyt konsolidacyjny

Pomocny może być również kredyt konsolidacyjny dla firm, który pozwala połączyć kilka zaciągniętych kredytów czy pożyczek w jedno, mniej wymagające zobowiązanie. Umożliwia zamianę kilku wysokich rat na jedną, niższą niż suma rat konsolidowanych zobowiązań, co jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Warto mieć na uwadze, że chociaż jest to bardzo pomocne rozwiązanie, niestety nie jest dostępne dla wszystkich. Zazwyczaj mogą z niego skorzystać tylko firmy w dobrej kondycji finansowej. 

Kredyt dla firm na start

Dla nowych firm przygotowano również pewne produkty bankowe, a jednym z takich jest kredyt na start. Jest on przeznaczony dla firm, które stawiają dopiero pierwsze kroki na rynku, a także dla tych, które jeszcze nie istnieją. Niełatwo jednak uzyskać taki produkt, ponieważ kredytodawcy wymagają przedstawienia solidnego biznesplanu. Dokument powinien udowadniać, że firma faktycznie ma szanse na sukces i z dużym prawdopodobieństwem poradzi sobie na niełatwym rynku. 

Jakie są alternatywy dla powyższych rodzajów kredytów dla firm?

Mimo że dostępne rodzaje kredytów dla firm są różnorodne, przedsiębiorcy z różnych względów mogą niechętnie podchodzić do zaciągania firmowych kredytów. Alternatywą w takim przypadku może być kredyt gotówkowy dla osób fizycznych. Ten produkt nie jest zaciągany na firmę, a na własne dane. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pozyskane środki wykorzystać na wydatki związane z działalnością. 

Wbrew pozorom przedsiębiorcy często decydują się na to rozwiązanie ze względu na mniejszą ilość formalności niż w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw. Nie muszą oni bowiem dostarczać m.in. wyciągów z konta firmowego, faktur, czy zeznań podatkowych. To wszystko sprawia, że możliwe jest szybsze i prostsze uzyskanie potrzebnych środków. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli potrzebujesz stosunkowo niedużej kwoty, wówczas może okazać się ono strzałem w dziesiątkę. 

Inną alternatywą może być też pożyczka pozabankowa, która również charakteryzuje się zmniejszoną liczbą formalności i można wnioskować o nią online. Ale weź pod uwagę, że jej całkowity koszt okaże się wyższy niż w przypadku kredytu dla firmy. 

Jak wybrać najlepszy rodzaj kredytu bankowego dla firm? 

Wybór najlepszego rodzaju kredytu bankowego dla firmy wcale nie jest prosty. Wymaga przeprowadzenia starannej analizy, aby móc podjąć najlepszą decyzję. Zacznij od określenia celu finansowania. Na co chcesz przeznaczyć dodatkowe środki: finansowanie bieżącej działalności, czy może zakup maszyn lub nieruchomości? Szczególnie ważne jest też ustalenie, w jakiej wysokości są potrzebne środki. Przeanalizuj też okres spłaty, oprocentowanie, czy prowizje. Wszystkie te elementy wpływają na to, czy uda Ci się wybrać najkorzystniejszą propozycję. 

Staraj się nie ograniczać do jednej oferty – oferta kredytowa dla firm w różnych instytucjach finansowych jest bardzo bogata. Porównaj więc dostępne propozycje pod kątem kosztów i warunków kredytowania. Pamiętaj też o tym, że możesz skorzystać ze wsparcia doradcy kredytowego, który wyszuka dla Ciebie kredyt dla firm odpowiadający specyfice działalności i aktualnym potrzebom.