ikona facebook ikona instagram

Na czym polega finansowanie dla firm i jak z niego korzystać?

finansowanie firmy

Obecnie świat biznesu ulega niezwykle dynamicznym zmianom. Dlatego wielu przedsiębiorców szuka zewnętrznego finansowania dla firm, by przyspieszyć ich rozwój czy też utrzymać płynność finansową. Niezależnie od rozmiaru działalności – można liczyć na różne rodzaje kredytów, pożyczek i nie tylko. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych form finansowania dla firm oraz ich wady, a także zalety.

Jak działa finansowanie dla firm?

Finansowanie dla firm oznacza pozyskiwanie środków na działalność gospodarczą z zewnętrznych źródeł. To w niektórych przypadkach kluczowy element prowadzenia przedsiębiorstwa. Odpowiednie finansowanie pozwala pokryć bieżące potrzeby, długoterminowe inwestycje, działania rozwojowe itd. Zastosowań jest mnóstwo.

Rodzajów finansowania dla firm także występuje bardzo dużo. Przedsiębiorcy mogą korzystać z kredytów bankowych, leasingu, faktoringu, dotacji unijnych i rządowych lub crowdfundingu. Każde rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Wybór odpowiedniego finansowania zależy od specyfiki działalności i konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Jak wygląda proces pozyskiwania środków z zewnątrz? Oto jego kluczowe etapy.

  1. Analiza potrzeb finansowych przedsiębiorstwa.
  2. Wybór odpowiedniego rodzaju finansowania, które odpowiada wymaganiom firmy i jej możliwościom finansowym.
  3. Wnioskowanie o finansowanie dla firmy.
  4. Otrzymanie decyzji.
  5. Przekazanie środków.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje finansowania dla firm są zwrotne lub płatne – np. dotacje unijne i rządowe.

Kredyty bankowe jako najpopularniejsze zewnętrzne finansowanie dla firmy

Standardowe kredyty bankowe dla przedsiębiorców to jedna z najpopularniejszych form finansowania działalności gospodarczych. Istnieją ich różne rodzaje:

Każdy z tych produktów finansowych różni się przede wszystkim celem – np. kredyt inwestycyjny umożliwia przeprowadzenie inwestycji, technologiczny można przeznaczyć tylko na innowacyjne technologie do firmy, zaś kredyt na start to forma finansowania dla nowych firm. Warunki tego rodzaju finansowania dla przedsiębiorców są zwykle elastycznie dostosowywane według możliwości finansowych przedsiębiorstwa i jego potrzeb.

Aby uzyskać kredyt dla firm, trzeba posiadać odpowiednią zdolność i historię kredytową (oprócz produktów “na start”). Banki często wymagają również dodatkowego zabezpieczenia. Należy więc przed złożeniem wniosku dokładnie przeanalizować sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Nie trać czasu. Zacznij działać na korzyść swojej firmy!

Skorzystaj z bezpłatnej analizy zdolności kredytowej

Finansowanie firmy – alternatywy dla kredytu bankowego

Kredyty bankowe nie są jedynym rozwiązaniem, kiedy poszukujemy finansowania dla firm. Warto wiedzieć, że można korzystać z takich usług jak leasing, faktoring, crowdfunding czy też ubiegać się o dotacje unijne i rządowe. Przedsiębiorcy mają szerokie możliwości, dzięki czemu mogą dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb.

Leasing

Jest to bardzo popularna forma finansowania zakupu sprzętu, maszyn lub narzędzi i pojazdów. Dzięki leasingowi przedsiębiorstwo może korzystać z aktywów bez konieczności ich zakupu. W ten sposób firma nie musi obciążać swojego bilansu.

Leasing polega na tym, że leasingodawca finansuje aktywa, a przedsiębiorca opłaca stałe raty za korzystanie z przedmiotu umowy przez określony czas. Po zakończeniu umowy istnieje możliwość wykupu po ustalonej cenie – nie jest to jednak koniecznością.

Ta forma finansowania dla firm ma sporo zalet. Przede wszystkim umożliwia szybkie pozyskanie potrzebnych aktywów bez dużych wydatków początkowych. Raty leasingowe są kosztami uzyskania przychodu – przedsiębiorca może więc obniżyć podstawę opodatkowania. Niestety leasing nie daje pełnej własności przedmiotu.

Faktoring

To usługa, która umożliwia pozyskiwanie środków za sprzedaż należności. Faktoring przede wszystkim pozytywnie wpływa na płynność finansową firmy. Przedsiębiorca może również przez wykorzystanie tej usługi uniknąć opóźnionych płatności od klientów.

Zasada działania jest bardzo prosta:

  1. Firma przekazuje faktury do faktora.
  2. Faktor wypłaca firmie część sumarycznej kwoty (zwykle od 70 do 90%).
  3. Pozostała część zostaje spłacona po ściągnięciu należności od dłużnika.
  4. Faktor pobiera z kwoty określoną w umowie prowizję.

Faktoring to korzystna forma finansowania dla firm. Dzięki niemu długie terminy płatności nie są najmniejszym problemem. Usługa obejmuje też proces windykacyjny – przedsiębiorca może skupić się na rozwoju działalności. Mimo wszystko faktoring oznacza także dodatkowe koszty. Może to wpłynąć np. na rentowność firmy.

Dotacje unijne i krajowe

Taka forma finansowania dla firm wyróżnia się tym, że jest najczęściej bezzwrotna – o ile przedsiębiorca spełni określone warunki. Dostępne są dofinansowania na rozwój działalności, innowacyjne rozwiązania, szkolenia pracowników czy nowe technologie. Gama dotacji unijnych i krajowych jest bardzo szeroka. Jeżeli nie chcemy samodzielnie sprawdzać warunków każdej z nich, warto rozważyć pomoc eksperta finansowego.

Nie jest to szybkie finansowanie dla firm oraz często przedsiębiorca musi spełnić restrykcyjne wymagania. Mimo wszystko uzyskanie takiego rodzaju finansowania dla firm jest niezwykle korzystne. To dodatkowe środki, których nie trzeba zwracać, jeżeli spełnimy warunki. W odwrotnej sytuacji – należy oddać finansowanie.

Dofinansowania są oferowane przez Unię Europejską, ciągle pojawiają się kolejne programy polskiego rządu oraz możemy skorzystać z finansowania w Powiatowym Urzędzie Pracy. Rozpiętość możliwości jest bardzo szeroka w przypadku dotacji.

Crowdfunding

Ten rodzaj finansowania dla firm polega na zbieraniu małych kwot od wielu inwestorów. To szczególnie popularne rozwiązanie wśród startupów, a także innowacyjnych projektów, które przyciągają uwagę społeczności. Crowdfunding może przybierać różne formy:

  • udziałowy – inwestorzy otrzymują udziały,
  • nagrodowy – oferowanie nagród lub produktów za wsparcie finansowe,
  • pożyczkowy – środki są pożyczane od wielu inwestorów.

Crowdfunding pozwala przede wszystkim skutecznie budować społeczność wokół marki, a także pozyskać sporo bezzwrotnych funduszy. Ta forma finansowania dla firm jest tak popularna, ponieważ opiera się głównie na marketingu. Tylko od niego zależy jak wielu “małych” inwestorów odnajdzie marka.

Jak pozyskiwać finansowania dla firm?

Skuteczne pozyskiwanie finansowania dla firmy powinno być oparte o solidnie zbudowany biznesplan. Zwiększa on szanse na uzyskanie środków, a także upraszcza działanie według planu. Biznesplan pokazuje, że przedsiębiorstwo ma jasno określone cele i strategię.

Warto zbadać jak najwięcej dostępnych opcji finansowania. Kredyty i pożyczki to niejedyne rozwiązania. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy eksperta finansowego. Przy dobrej zdolności i historii kredytowej przedsiębiorca ma mnóstwo możliwości uzyskania finansowania dla firmy.